Yatak Başlığı Nasıl Temizlenir? Adım Adım Temizlik Rehberi

Yatak Başlığı Nasıl Temizlenir? Adım Adım Temizlik Rehberi

Günün en özel anlarından biri olan uyku saatlerine hazırlık ve uyku anını sağlıklı ve hijyenik bir şekilde geçirmek için yatak temizliğine özen göstermek önemlidir. 

Solunum yolu hastalıklarını önlemek ve cilt kaşıntılarını engellemek için yatağın düzenli olarak temizlenip havalandırılması gerekmektedir. Eğer evde yatak temizliği konusunda daha önce adım atmamışsanız, size evde pratik yatak temizliği yöntemleri hakkında bilgi vereceğiz. Yatak silme işlemi kötü koku ve görünümün önlenmesi için asla ihmal edilmemesi gereken bir ev görevidir. Başlıklar da yatakların unutulmaması gereken bir parçası olup özellikle baş bölümü burasıyla yakın bir temas halindedir.

Bu bakımdan yatak başlığı nasıl temizlenir bilmek, daha sağlıklı bir şekilde uykuyu devam ettirmek için önemlidir. Peki, Kumaş yatak başlığı temizliği nasıl olur?

Yatak Başlığı Nasıl Temizlenir?

Yatak başlıkları birçok kişi için yatak odasının önemli unsurlarından biridir. Yataklar ve başlıklar odadaki diğer mobilyalarla uyumlu bir dekorasyon sunar.

Yatak başlıkları odanın atmosferini kolayca değiştirmenize olanak tanır, böylece yatağınızı değiştirmeden modern bir hava kazanabilirsiniz. Modern bir yatak başlığı satın alarak yatak odasının dekorasyonunu tamamen yenileyebilirsiniz. Yatak başlıkları diğer tüm mobilyalar gibi düzenli bakım ve temizlik gerektirir. Bu nedenle sadece beyaz kumaş yatak başlığı temizliği değil, genel anlamda bu dekoratif parçaların nasıl temizlenebileceğini bilmek önerilir.

Toz Alma ve Hazırlık

Kumaş yatak başlığı temizliği normal yatak temizliği ile başlamalıdır. Temizlik işleminin ilk adımı da çarşafları, yastık kılıflarını, nevresimleri ve yatak örtülerini çıkarmaktır. Temizlik sırasında bunlar çamaşır makinesinin uzun programında yıkanmalıdır. Eğer makineniz uygunsa ve ürün etiketleri izin veriyorsa, yastıklarınızı ve yorganınızı da yıkamak faydalı olabilir. Ancak, bazı ürünlerin elde yıkanması gerekebileceği gibi bazılarının da kuru temizlemeye verilmesi gerekebileceğini hatırlamak ve daima buna göre hareket etmek önemlidir.

Kişiler fark etmese dahi yatağın içinde toz bulunabilir. Üstelik, tozlar çarşaf altında yatağa tutunabilir. Odayı havalandırmak, temizlik sıklığı ve günlük kıyafetle yatağa girmek gibi faktörler yatakların kirlenmesini hızlandırabilir. Bu toz ve kirleri ilk etapta temizlemek için elektrikli süpürge kullanmalıdır. Bu esnada sadece yatak değil, aynı zamanda başlığı da düzgün bir şekilde temizlenmelidir.

Özellikle dikiş noktaları, köşeler ve başlık fazla ilgilenilmediği için tozu en çok barındıran bölgelerdir. Bu ince detaylara daha dikkatli bir şekilde süpürerek günlerdir birikmiş tozu temizleyebilirsiniz. Yatağı süpürme aşamasında, her iki yönde de süpürmelidir. Beyaz kumaş yatak başlığı temizliği böylece daha iyi olabilir.

Leke Çıkarma

Yatak başlığında leke varsa derin temizlik yapmadan önce bunlar çıkarılmalıdır. Ne var ki nasıl çıkarılacakları büyük ölçüde lekenin türüne bağlıdır. Burada her zaman yatağın modeline ve malzemesine göre en uygun tercihleri yapmak gerektiği unutulmamalıdır.

Uygun malzeme bulunduktan sonra lekeye çıkarıcının bir kısmını, bir kısmını da beze püskürttükten sonra bölgeyi ovalamanız gerekir. Başka bir bezi soğuk suya batırıp leke çıkana kadar ovmaya devam etmelidir. Ardından da leke çıkarıcının kalıntısı kalmayana kadar bölgeyi suyla temizlenmelidir. Sonra başlığın kurumasını beklenmeli ya da makineyle kurutulmalıdır.

Derinlemesine Temizlik

Kumaş yatak başlığı temizliği daha etkili sonuçlar elde etmek için önemlidir. Bunun için derin bir kovada 1 fincan beyaz sirke, 1 fincan karbonat ve 2-3 litre suyu karıştırmalıdır. Bu karışım yatak temizliğiniz için etkili bir doğal deterjan olacaktır. Özellikle sirke ve karbonatın yatak temizliği üzerindeki olumlu etkilerini gördüğünüzde, başlıkları sık sık temizlemek de isteyebilirsiniz.

Temizlik esnasında deterjan bir süngerle alınmalı ve öncelikle başlığın lekeli bölgelerine uygulanmalıdır. Bir süre bekledikten sonra fırça kullanarak tüm lekeleri nazikçe temizleyin. Birkaç fırçalama hareketi ile lekeleri aşındırabilirsiniz. Suyunuz sıcak ise lekelerin daha kolay yumuşayıp çıkmasına yardımcı olabilir.

Başlığın her iki yüzünü de hazırladığınız suyla silerek kötü kokuları kolayca çözebilirsiniz. Ayrıca ter ve nem izlerinin aşınmasına da yardımcı olabilirsiniz. Güçlü bir ovma işlemi ile yatağın kumaşındaki lekeleri kolayca temizleyebilirsiniz. Süngerinizi sık sık suya daldırıp suyunu sıkarak temizleme işlemine devam edebilirsiniz. Bu sayede beyaz kumaş yatak başlığı temizliği de daha iyi olabilir.

Kurulama ve Havalandırma

Yatak başlık temizliği sonrasında yatağı sirke ve karbonat ile silerken odanın penceresini açarak ya da eğer çıkıyorsa açık bir alanda havalandırmak yeterlidir. Eğer başlık  nemli kalırsa ve kullanılmaya devam edilirse yatağın kokmasına ve küflenmesine neden olabilir. Bu sebeple her temizlikten sonra yatağın kuruması için birkaç saat beklemeniz önemlidir. Günün sonunda yatağı kullanmak için temizliğe günün ilk saatlerinde başlamanız tavsiye edilir.

Yatak Başlığı Temizlik İçin Gerekli Malzemeler

Yatak başlığı nasıl temizlenir bildikten sonra hangi malzemelerin gerektiğini de öğrenmek gerekir.  Temizliğe başlamadan önce ilk olarak hangi malzemelerin size lazım olduğunu bilmek şarttır. Genel anlamda derin temizlik için şunlar önerilmektedir:

  • Karbonat
  • Sirke
  • Temizlik fırçası
  • Derin bir kova
  • Süpürge
  • Lavanta yağı
  • Su
  • Sünger
  • Nemli bez

Tüm bunları önceden hazırlamak, daha kolay bir şekilde işe başlamanıza olanak tanır.

Beyaz Kumaş Yatak Başlığı Temizliği Özel İpuçları

Beyaz yatak başlıkları her zaman beyaz görünmek istenir. Çeşitli sebeplerle zamanla ortaya çıkan sararmalar, yatak yüzeyinde görüldüğünde moral bozucu olabilir. Bu bakımdan beyaz kumaş yatak başlığı temizliği nasıl yapılır bilinmesi gereken bir konudur. 

Eğer başlık yüzeyinde sararmalar meydana gelmişse bu kötü görünümü silerek ortadan kaldırabilirsiniz. Limon ve karbonat ev temizliğinde etkili doğal malzemelerdir. Bir sprey şişesine sıkılmış limon ve bir miktar karbonat ekleyerek sararmış bölgelere püskürtebilirsiniz. Bir süre bekledikten sonra hafif sert bir bezle dairesel hareketler yaparak silme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Böylece kumaş yatak başlığı temizliği çok daha kolay şekilde olabilir.

Bloglar

x