Standart Yatak Ölçüleri ve Yatak Seçimi

Standart Yatak Ölçüleri ve Yatak Seçimi

Yatak ölçüleri, kaliteli bir uyku deneyimi için oldukça önemlidir. Genellikle standart ölçülere sahip olan bu ürünler, vücut sağlığıyla birlikte odalarınızın dekorasyonuna göre de tercih edilmelidir. Tek veya çift kişilik yataklar arasından size en uygun olanı seçmelisiniz. Böylece hem rahatlığa hem de gösterişli bir oda dizaynına sahip olabilirsiniz.   

Tek Kişilik ve Çift Kişilik Yatak Ölçüleri 

Tek kişilik yatak modelleri, standart olarak 90 cm genişlik ve 190 cm uzunluk ölçülerinde üretilir. Aynı zamanda 80’e 180 veya 100’e 200 gibi ölçülerde de ürün bulabilirsiniz. Çift kişilik yatak çeşitlerindeyse beklendiği üzere daha geniş ölçüler kullanılır. Markaların modellerine göre yatakların ölçülerinde farklılıklar olması da mümkündür. Kullanım alışkanlıklarınıza göre tek kişi olsanız dahi çift kişilik bir ürün kullanmak, daha konforlu bir seçim olabilir. 

Tek Kişilik Yatak Ölçüleri ve Avantajları 

Tek kişilik yatak boyutları, standart ölçülerin dışında da üretilebilir. Özellikle 80 cm genişlik ve 180 cm uzunluk birimlerinde üretilenler, genellikle çocuklar için uygundur. Yetişkinler ve boyu uzun olan kişilerin ölçülere dikkat ederek alışveriş yapmaları, gece boyunca huzurlu ve rahat bir uyku pozisyonu yakalaması için idealdir. Ayrıca odanız küçükse tek kişilik yatakların standart olanları, size dizayn konusunda yardımcı olacaktır. 

Çift Kişilik Yatak Ölçülerinin Karşılaştırılması 

Çift kişilik yatak ölçüleri standart modellerde 160’a 200 olarak tasarlanmaktadır. Ancak 140 cm genişlik ve 190 cm uzunluk ölçülerine sahip yatakları da tercih edebilirsiniz. Yatağınızı iki kişi kullanacaksanız ve daha rahat bir ürün arıyorsanız, 180 cm’e 200 cm boyutlarında üretilmiş olanlar sizin için en ideali diyebiliriz. Elbette özel üretim ve daha büyük seçenekleri de piyasada bulmak mümkündür.

Yatak Odasının Boyutlarına Uygun Yatak Seçimi 

Standart yatak ölçüleri veya daha farklı boyutlara sahip olanları seçerken dikkat etmeniz gereken bazı ayrıntılar bulunmaktadır. Bunlar arasında öncelikli olarak; 

 

  • Kişisel tercihler, 

  • Kullanım alışkanlıkları, 

  • Yatak odalarının metrekaresi yer almaktadır. 

 

Odalarınızın ölçüsü, istek ve deneyimlerinizden sonra yatak seçimi noktasında en çok dikkat etmeniz gereken özelliktir. 

Küçük ve Büyük Yatak Odaları için Yatak Seçimi 

Yaşadığınız alanların farklı metrekaresi ve stili bulunur. Bu nedenle nispeten küçük bir bölge için büyük ürün seçimi yapmak, oda içindeki hareket alanınızı kısıtlayarak huzursuz olmanıza sebebiyet verebilir. Yine tam tersi olarak geniş bir oda için küçük boyutlu ürün tercihi, dekorasyon aşamasında istediğiniz etkiye ulaşmanıza engel olur. 

Odanın Düzeni ve Yatak Boyutları 

Yatak ölçüleri tercihinizde kişisel istekler ve odaların ölçülerinin etkisi olduğu kadar sahip olduğunuz dekorasyon da önem taşır. Oldukça minimal bir odanız olabilir ve gömme özelliği bulunan alanda bu ürünleri kullanacak olabilirsiniz. Bu durumda yatak için ayrılmış olan alana uygun bir model almanız gerekir.  

Yatak Boyutlarıyla İlgili Yaygın Soruların Cevapları 

Yatak ölçüleri ile ilgili en çok merak edilen, standart ölçülerdir. Tek kişilik modeller daha çok 90x190 cm şeklinde üretilir. Çift kişilik ihtiyaçlar ise 16x200 cm ölçüleriyle karşılanır. Bu aşamada gereksinimleriniz, en belirleyici faktördür. 

Ölçüleri 120x200 cm olan modellerin özel bir ismi vardır. 1,5 kişilik yatak biçimde tanımlanan bu çeşit, rahatına düşkün olanlar ve odalarında müsait alana sahip kişilerin tercihidir. Ayrıca yatak alırken baza üzerinde kullanılacaksa, boyutların uyumu kontrol edilmelidir. 

King Size yatakların ölçüleri de birçok kullanıcının aklında soru işareti oluşturabilir. Diğer seçeneklerin aksine kare formda olan bu yataklar, 200x200 cm boyutuyla dikkat çeker. Oldukça konforlu yapısı ve rahat hareket edilmesine imkân vermesi de tercihleri etkiler. En kaliteli ve cezbedici yatak odası takımı çeşitlerini nerede bulacağınızı da düşünüyorsanız, Akyol Life koleksiyonuna mutlaka göz atmalısınız. 


 

Bloglar

x